Gorący apel do wszystkich Przyjaciół i miłośników mojej strony!!

Nasz Przyjaciel z Sidorowa,  Pan Jan Pieyko, Polak stamtąd a jednocześnie wielbiciel historii wioski, założyciel towarzystwa Kulturalnego im. Kornela Paygerta – doprowadza do ładu sidorowski Kościół. Zdjęcia opublikowane wcześniej pokazują już nie zaniedbaną ruinę, ale wysprzątane wnętrze, ba, i  nawet dach dokończony. Zostało to zrobione ze składek mieszkańców.
Tak, ktoś musiał zacząć i teraz wszystkim już na kościele zależy, obejście jest pilnowane, bandyci dewastujące wnętrze pod nadzorem policji, ksiądz z Husiatyna umówiony na rozpoczęcie nabożeństw. Niestety jest jeszcze jedno ale. Jedna z wież, ta jeszcze nie pokryta nową blachą przez moją Ciocię Teresę Gołąbową w latach 90 tych, (ponoć pieniądze, zamienione na hrywny,  zostały zdewaluowane przez  szalejącą wtedy inflację) stanowi problem nie lada. Pada przez nią deszcz do wnętrza. Wprawdzie są już na blachę pieniądze, ale nie na  dźwig, który umożliwi jej położenie.  Jest to około 6000 zł.
Podaję więc numer konta  licząc że znajdzie się wiele ludzi dobrej woli, nie tylko w Polsce, bo wiem że i Przyjaciele z tamtej strony oceanu czytają moja stronę.  Sidorowianie czekają nawet na wpłaty najmniejsze , bo i one przyczynią się do dobrego czynu: uratowania pięknego, katolickiego kościoła i przywrócenia go wiernym a wśród nich jest wielu Polaków.
A oto numer konta:
Account number                  262052712365
Beneficifry  name                 Peyko Ivan
Details of Paument              Help
Beneficiary’s bank               Publik  Joint Stock Company Raiffeisen BANK AVAL
SWIFT code : AVALUAUK
Correspondent bank             Ass. №55022305
Raiffesen Bank International AG. Vienna
SWIFT code : RZBA AT WW

Z przyjemnością też donoszę, że z inicjatywy Pana Jana powstały cztery szkoły języka polskiego: w samym Husiatynie na niedzielne lekcje przychodzi ponad 40 dzieci. Fundacja Pomocy Polakom na Wschodzie (siedziba w Warszawie) udzieliła Panu Janowi pomocy w zakupie podręczników na bieżący rok szkolny.
Jest to doskonała wiadomość i życzymy wszystkim uczniom wytrwałości w nauce a Panu Janowi w pięknej pracy. Szczęść Boże!!
O dalszych losach jego pracy będziemy Państwa na bieżąco informować .
Marychna Witkowska

PS. Po załatwieniu funduszy na szkoły języka  polskiego na Podolu, Pan Jan spotkał sie z nami w Warszawie i obiecał przysyłanie kolejnych zdjęć z kościoła powracajacego do zycia. Opublikujemy je z pewnością.

18.08.2014